Koronawirus

Drodzy rodzice,

W związku z naszym powrotem do żłobka od 6 maja chcemy przekazać Państwu instrukcje, jakie będą nam towarzyszyć w najbliższym czasie. Bardzo gorąco prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami oraz stosowanie się do nich. Zasady te mają nas wszystkich wesprzeć w funkcjonowaniu w obecnych realiach. Prosimy to potraktować jak pasy bezpieczeństwa – wsiadając do samochodu nikt z nas nie planuje rozbić się na słupie, nie mniej wszyscy zapinamy pasy.

Pod tym adresem umieszczamy broszurę informacyjną, udostępnioną przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącej COVID-19. Prosimy o zapoznanie się z nią. Ponadto pod tym adresem przesyłamy film MRPiPS dotyczący podstawowych czynności i zasad jakie pozwalają na uniknięcie zakażenia. Broszura dostępna będzie również na tablicach informacyjnych żłobka.

Chcemy także przekazać, że Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, iż jeżeli nie będą Państwo chcieli posłać dziecka do żłobka, będzie Państwu przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Dodatkowo, z naszej strony informujemy, że jeżeli nie będą Państwo chcieli posłać dziecka do żłobka, czesne wyniesie 100 zł (warunkiem jest, że dziecko nie będzie uczęszczać do żłobka do 24 maja).

Rodzicom, których maluchy wracają od 6 maja chcielibyśmy przekazać, że w maju uruchomimy obniżkę czesnego o wartość dotacji z Programu Maluch+ 2020 – czesne więc wyniesie 515 zł. Na Państwa maile zostaną wysłane wszystkie dokumenty, aby uniknąć konieczności bezpośredniego kontaktu.

 

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECKA:

 1. Godziny przyprowadzania dzieci do żłobka nie ulegają zmianie i pozostają w godz. 06:30 – 07:45. Żłobek nadal będzie czynny do godziny 17:00. Prosimy jednak o podanie godzin w jakich będą Państwo przyprowadzać i odbierać dziecko – ponieważ w naszym przypadku obowiązuje limit jednego rodzica z dzieckiem na przestrzeni wspólnej. Opracujemy więc grafik przyjęć i odbiorów dziecka. Rodzice będą do żłobka wpuszczani pojedynczo.
 2. Prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz zakładanie rękawiczek, gdy wchodzą Państwo na teren placówki.
 3. Przed drzwiami żłobka zamontowany jest dozownik z płynem dezynfekującym. Przed wejściem muszą Państwo zdezynfekować ręce (tylko sobie – prosimy nie dezynfekować rąk dzieciom, ponieważ opiekunki od razu po wejściu dziecka na salę zabiorą je do łazienki i umyją ręce).
 4. Czasowo ograniczamy liczbę rodziców przebywających na terenie szatni i korytarza do jednego. Jednocześnie dziecko może odprowadzić tylko jeden z rodziców. Stąd ponownie prosimy o wskazanie godzin przyprowadzania dziecka, celem uniknięcia zatorów i przygotowania grafiku przyjęć i odbioru dzieci.
 5. Po rozebraniu dziecka w szatni prosimy wpuścić dziecko na salę, tak aby samo przyszło do opiekunek. Jeżeli dziecko będzie mieć opory z wejściem opiekunka podejdzie i odbierze malucha. Prosimy nie obawiać się korzystania z klamki – będzie ona każdorazowo po użyciu dezynfekowana.
 6. Analogicznie będzie wyglądał odbiór dziecka – prosimy o wskazanie godzin, w jakich będą Państwo odbierać malucha, celem przygotowania harmonogramu.
 7. Opiekunki zostały zobligowane do zachowania dwumetrowego dystansu podczas przekazywania informacji o dziecku z całego dnia podczas odbioru. Wyglądać to będzie w taki sposób, że opiekunka będzie stać w drzwiach Sali i przekazywać informację. Prosimy tego nie odbierać jako lekceważenie, ale konieczną procedurę. Jednocześnie, ze względu na limity osób czas przekazywania informacji będzie maksymalnie skrócony.
 8. Prosimy także o zachowanie dystansu 2 metrów między sobą w samej szatni i na korytarzu żłobka.
 9. Oprócz dozownika przed wejściem, będą również stały dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w korytarzu – prosimy śmiało z niego korzystać.
 10. Prosimy, aby maluchów nie odbierały osoby starsze. Prosimy również informować opiekunki, gdyby dziecko miało być odebrane przez inną osobę z listy osób upoważnionych do odbioru – usprawni to wydanie dziecka.

 

PROCEDURA POMIARU TEMPERATURY

 1. W żłobku będziemy każdemu dziecku mierzyć temperaturę co dwie godziny. Jednocześnie prosimy, aby z rana dokonywali Państwo pomiaru temperatury i przekazaniu tej informacji do Dyrektora Żłobka.
 2. Jeżeli dziecko zdradza objawy chorobowe jak: podwyższona temperatura (ponad 37 stopni), duszności i kaszel, zimne dreszcze itp. prosimy pozostawić dziecko w domu. Prosimy pamiętać, że w przypadku podejrzeń zakażenia mamy obowiązek odesłać dziecko ze żłobka i poinformować SANEPID.
 3. Nie posyłamy do żłobka dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji!

 

PROCEDURA PRZYNOSZENIA WŁASNYCH RZECZY PRZEZ DZIECI

 1. Czasowo zawieszamy możliwość przynoszenia własnych zabawek, kocyków, gryzaczków i pieluszek nie służących do przewijania.
 2. Pozostawiamy jedynie ubranka na zmianę, chusteczki i pieluchy do przewijania, smoczek z zawieszką, jeśli dziecko korzysta oraz śliniaki (prosimy w miarę możliwości o przynoszenie śliniaków jednorazowych).
 3. Wśród wytycznych Ministerstwa jest również zawieszenie mycia ząbków dzieciom w placówce – dlatego po 6 maja oddamy Państwu kubeczki, szczoteczki i pasty. Równocześnie prosimy, aby pamiętać o higienie zębów maluchów po powrocie ze żłobka do domu.